1.1 İlk çalışma programı_Kural-1

Çalışma Süresi ve Sürdürülebilir Çalışma

Kural-1 : Çok ders çalışmayın. Evet yanlış duymadınız, çok ders çalışmayın. Bunun yerine etkili bir şekilde daha az ders çalışın. Bu şu anlama geliyor. Az ve sürekli çalışmak verimlidir. Çok ve aşırı çalışmak iyi değildir. Önemli olan sürdürülebilir bir şekilde, az ve etkli çalışmaktır. Şöyle düşünün; geçen yılı, günde sadece bir yabancı kelime öğrenerek geçirmiş olsaydınız, 365 günde tam 365 kelime öğrenmiş olacaktınız. Üstelik günde 1 kelime öğrenmek için harcayacağınız zaman da; hiç hesaba katılmayacak, varlığını bile hissetmeyeceğiniz bir zaman olacaktı.

İşin sırrı sürdürülebilir olmasında. Eminim ki şu an çoğunuz sürdülebilir, az ama sürekli bir çalışma yapmamıştır. Oysaki hayatınızda boşa geçirdiğiniz yılları düşünecek olursanız, her gün sadece bir kelime öğrenmiş olsaydınız; şu anda binlerce kelime öğrenmiş olacağınızı siz de farketmişsinizdir.

Biz tabiiki günde 1 kelime öğrenmeyeceğiz. Bu klasik bir öğrenme metodu ile sürdürülebilir bir çalışmaya örnekti. Amacımız sürdürelebilir az çalışmanın önemine ve değerine vurgu yapmaktı.