2-çalışırken nelere dikkat etmeliyiz

Peki çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Mümkünse gürültüden uzak, sessiz ve sakin bir ortamda çalışmalıyız. Böyle bir ortamda çalışmak, her zaman daha verimlidir.

2- Yemekten hemen sonra çalışmamalıyız. Çünkü zihnimiz sindirimle meşgul olacaktır. Bu yüzden çalışmamızdan gereken performansı alamayız. Bir de kesinlikle yağlı ve ağır yiyecekler yememeliyiz. Ayrıca ayran gibi uykumuzu getirecek gıdaları da; ders çalışmaya başlamadan önce tüketmemeliyiz. Bunun yerine beyin ve hafıza dostu gıdalarla, az ve sık beslenmenizi tavsiye ediyoruz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye” Hafıza Dostu Beslenme” bölümünde detaylı bir şekilde değineceğiz.

3- Konsantrasyonun maksimum seviyede olması için kulaklıkla çalışmalısınız.

4- Setinize çalışırken, dikkat dağıtıcı çalışmanızı engelleyecek unsurları kaldırmalısınız.

5- Tekrar ve alıştırmaları mutlaka yapmalısınız.

6- Daha öncede bahsettiğimiz gibi mutlaka süreli çalışmalısınız. 25 dakika çalış + 5 dakika mola ver kuralını asla unutmayın.

7- Anladığınızdan emin olmadığınız bölümü tekrar izlemelisiniz.

8- Fiziki ve zihinsel olarak çok yorgun olduğunuz, söylenen hiçbir şeyi anlamadığınız bir durumdaysanız programa çalışmayın. Böyle zamanlarda mutlaka dinlenin, yorgunluğunuzu geçirin ve daha sonra çalışın. Bu sayede hem kendinizi çalışıyorum diye kandırmayacağınız gibi hem de zamanınızı heba etmeyecek ve doğru bir planlama yapmış olacaksınız. Çünkü adeta bir zombi gibi hiç bir şey anlamadan çalışmak, hiçte verimli olmayacaktır. Böyle durumlarda dinlenip tekrar dirilmek, yapılacak en mükemmel harekettir. Zamanınızı doğru planlayın, dinlenmeniz gereken zamanlarda dinlenin, çalışmanız gereken zamanlara ise çalışın.

9- Kelime programına çalışmaya başlamadan önce; PROGRAMA BAŞLARKEN bölümündeki tüm bilgileri dikkatli bir şekilde incelemeli, programa ondan sonra çalışmalısınız.

Buradaki sayılan prensipleri yerine getirmemeniz,başarısız olmanıza neden olacaktır.