Yabancı dil öğrenmek belli bir süreyi ve çabayı gerektirir. Günümüz itibariyle dünyada en çok konuşulan dil Çince olsa da yaygınlık oranı İngilizceye göre daha düşüktür. Her kıtada ve her ülkede yaygın olan yabancı dil İngilizcedir. O nedenle dünyada İngilizce için “ortak dil” tanımlaması yapılır.

İngilizce öğrenmek kimi zaman en az diğer yabancı dilleri öğrenmek kadar zorlayıcıdır. Her dilin yapısı aynı değildir ancak İngilizce öğrenmek kadar İngilizceyi öğrenirken geliştirmek de mümkündür.

Çoğumuz okul hayatının başlangıcından itibaren İngilizce dersleri alıyor. İlkokul döneminden üniversite hayatının sonuna kadar İngilizce dersi almış ve yine de İngilizceyi öğrenememiş milyonlarca insan var. Peki dünyanın ortak dili olarak tanımlanan İngilizceyi öğrenmenin ve geliştirmenin yolları nelerdir? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

 

İngilizce İçerikleri Takip Etmek

İnternetin yaygınlaşmasıyla artık birçok yabancı dizi ve filmi hatta müzik kliplerini bile altyazılı olarak izleyebiliyoruz. İngilizceyi duyarak ve altyazılı olarak izlemek, size öğrenme aşamasında yarar sağlayacaktır. Bu aktivitenin size kelimeleri öğrenmeyi kolaylaştırmasının yanı sıra İngilizce aksanınızın gelişmesini de kolaylaştıracaktır. Kelime dağarcığınız geliştikçe İngilizce yayın yapan televizyon ve radyo kanallarını takip ederek bilgilerinizi taze tutabilir ve geliştirebilirsiniz. Tabi bu yöntemle İngilizceyi anlamak mümkün olsa da İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmez. Bu nedenle farklı yöntemlere de başvurmalısınız.

 

Sosyal Medyayı Kullanarak İnsanlarla Konuşmak

Sosyal medya sitelerini sadece eğlence olarak değil kendinizi geliştirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Twitter, Facebook ve Instagram aracılığıyla dünyanın her ülkesinden insanlarla tanışabilmek artık mümkün. Anadili İngilizce olan kişileri rahatlıkla bulabilir onlarla karşılıklı yazışarak gramer ve kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Örneğin Facebook’ta tanıştığınız kişiyle sesli ve görüntülü konuşmak İngilizcenizi geliştirecektir.

 

Yazarak Çalışmak

Öğrenmek istediğiniz ya da hatırlamakta zorlandığınız kelimeleri not olarak çalışmak İngilizcenizi geliştirmede işe yarayabilir. Bu yöntemle yeni kelimeleri ezberlemeye yönelebilirsiniz. Ezberlediğiniz kelimeler eğer fazla kullanmadığınız kelimelerse unutma ihtimaliniz yüksektir. Yazarak çalışmak pratik içermediği için size katkısı düşük seviyede olacaktır.

 

İngilizce Kursa Gitmek

İngilizce kursları özellikle son 30 yıldır ülkemizde yaygınlaştı. Özel kurslar yabancı dil öğrenmek için başlangıç aşamasında işe yarıyor olsa da okulda gördüğünüz eğitimlerden pek farkı yoktur. Bunun nedeni okulda gördüğünüz eğitimlerle benzer yöntemlerin kullanılmasıdır. Kurslara giderek İngilizceyi tam olarak kavrayabilmek, pratik yapmak mümkün değildir. Türkiye’de bir çok insan bu kurslara gitmiş ve verdikleri kurs ücretlerinin karşılığını alamamışlardır.

 

Yurtdışına Gitmek

Yurtdışına ve özellikle anadili İngilizce olan ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelere giderek mevcut İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Okulların uyguladığı değişim ve eğitim programlarıyla bunu gerçekleştirmek mümkün. Yurtdışına gittiğinizde kesinlikle Türkçe konuşmamalı ve Türkçe bilen biriyle yaşamamalısınız. Kısacası kendinizi İngilizce konuşmak zorunda hissetmeli ve her durumda söylemek istediklerinizi İngilizce ifade edebilmelisiniz. Yurtdışına giderek dil öğrenmek çok etkili bir yol olsa da maliyetleri oldukça yüksektir.

Bunun yerine size daha kolayını göstermemize izin verin

 

Türkiye’nin En Etkili İngilizce Öğrenme ve Konuşma Yöntemi

Klasik ezber yönteminin dışına çıkarak farklı yöntemlerle kelimeleri öğrenmek ve unutmamak için İngilizce Eğitim Seti ‘mizi ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Size sunduğumuz setle İngilizce öğrenmek ve konuşmak düşündüğünüzden daha kolay.

 

Ücretsiz Dene

İngilizce Geliştirme Yolları