Dünya’da kullanılan bir sistem midir?

Günümüzde Yabancı Dil alanında bu tekniklerin daha geniş kitlelere tanıtılmasını sağlayan 1990’larda, Michael Gruneberg olmuştur. Prof. Dr Gruneberg bu metodları kullanarak “Linkword” sistemini oluşturmuştur. Tam 15 farklı yabancı dil’i bu metodla öğretmektedir.

Prof. Dr Gruneberg, Linkword sisteminde kullandığı hızlı öğrenme yöntemleri sayesinde uluslararası saygınlığa ve üne kavuşmuştur. Prof Dr Gruneberg, hafıza ve Öğrenme üzerine Uygulamalı Araştırma Derneğinin kurucusu ve başkanıdır “Society for Applied Research in Memory and Cognition”.

İngiltere’de BBC QED programlarının yazarlığını yapan Gruneberg, Hafızanın Büyüsü “The Magic of Memory” isimli BBC programlarının da bilimsel danışmanlığını yapmış ve BBC kanalında UNUTMAYAN HAFIZA isimli bir dizi program gerçekleştirmiştir.

Da Vinci Metodu’nun kullandığı hafıza teknikleri ile dil öğreten eğitim setleri, hatırlamayı daha etkin ve daha kolay kılan bilimsel araştırmaların bir ürünüdür. Bu metodla yabancı dil ve okul derslerinin öğreniminden çok zevk alındığı gözlemlenmiştir.

Yabancı Dil ve Okul Derslerinin Öğretiminde Prof. Dr. Michael Gruneberg dışında daha önceki videolarımızda bahsettiğimiz başka önemli bilim adamları da Neuroscientist Prof.Dr. John O’Keefe, Prof.Dr. Richard Atkinson, Beyin Uzmanı Prof.Dr. Roger Sperry gibi bu teknikle öğrenmenin ne kadar beyin dostu olduğunu vurgulamışlardır. Dünyaca ünlü hafıza ustaları ve uzman akademisyenler de hafızanın etkin kullanabilmesi için Da Vinci Metodu’ndaki çağrışım ve görselleştirme tekniğinin önemini vurgulamışlardır. Bu Uzmanların arasında “Mr Memory” “Bay hafıza” olarak tanınan Tony Buzan , zihin haritalarının mucidi, beyin derneğinin başkanı, beyin vakfı ve kulubünün kurucusu ve zihinsel eğitim kavramının yaratıcısıdır. 1942′ de Londrada doğan Buzan, Psikoloji, İngilizce, Matematik ve Genel Bilimlerde çifte takdir alma başarısına ulaşarak 1964 yılında British Columbia Üniversitesinden mezun olmuştur. Dünyanın önde gelen yazarlarından biri olarak tam 44 kitabı yayınlanmıştır. Zihin Haritası, Parlak Zeka, Aklını Kullan, Hafızanı Kullan, Zihnini Geliştir, Dahiler Kitabı ve Gelecek Kuşak gibi kitapları 50 ülkede yayınlanmış ve 22 dile çevrilmesinin yanında satış rekorları kırmıştır.

“Prof Dr Bruno Firstde ” Hafıza ve Konsantrasyon Üzerine Kurs” “Course in Memory and Concentration” adlı kitabında aynı prensip ve tekniklerden bahsetmektedir.

Bilimsel araştırmacı ve yazar Joshua Foer’da aynı teknikleri kullanarak Dünya Hafıza Şampiyonu olmuştur. Joshua Foer “Ayntaşyn ile Ay Yürüyüşü” adlı kitabında bu teknikleri anlatır.

The Memory Cathedral : A Secret History of Leonardo Da Vinci kitabının ünlü yazarı Jack Dann de kitabında Da Vinci Metodu’nu anlatır.

Prof Dr Lozanov’da bu tekniklerle yabancı dil öğretimini anlatan bir bilim adamıdır ve dünyada Süper Öğrenme Metodu’nun mucidi olarak tanınmaktadır. Prof Dr Lozanov, konsatrasyonu arttıran ve öğrenmeyi hızlandıran largo barok müziklerle tekniği birleştiren kişidir.

Bu metod daha önceki videolarımızda bahsettiğimiz gibi, çeşitli üniversitelerde yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde; beyin temelli animasyonlarla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Metod her ne kadar Da Vinci’nin adı ile tanınmış olsa da, temelleri oldukça eskilere dayanmaktadır.

Hafıza Teknikleri’nin tarihi aslında binlerce yıl öncesine dayanır ve tarihçesi eski Yunanlılara kadar uzanır. Cicero bu tekniği ilk kullananın Ceos’lu Simonides olduğunu söyler. Günümüzde ise bu teknikler Dünya Hafıza Şampiyonu Dominic O’Brien tarafından dünyaya tanıtılmıştır. 21. Yüzyılda gerçekleştirilen beyin ve öğrenme araştırmaları sayesinde bu teknikler bilgisayar ortamına taşınmış, tekniği en ustaca kullanan ünlü dahi Da Vinci’nin ismi ile anılmaya başlanmıştır. Da Vinci Method

Uzman Hafıza Da Vinci Metodu’nu kullanarak Türkiye’deki ilk görsel ve işitsel, interaktif Eğitim Setleri’ni hazırlamıştır. Bu setler Türkiye’nin bilimsel metotlarla hazırlanan, beyin temelli ilk animasyonlu setleri olma özelliğini taşımaktadır.

Metod hakkında Üniversitelerin ve bilimadamlarının yaptığı çalışmalar dışında yazılmış çok sayıda akademik makale ve kitap da bulunmaktadır. Örneğin Amerika’da ilköğretim okullarında denenip başarılı sonuçlar alınan ” Vocabulary in Cartoons” “Karikatürlerle kelime Bilgisi” kitabı buna bir örnektir.

Hafıza Yardımcıları Mnemonics olarak da tanınan bu metod, ülkemizde Eğitim Bilimleri kitaplarında yer alan Bilişsel Öğrenme konuları arasında öğretilmektedir. Eğitim Bilimleri kitaplarında bu metoddan “uzun süreli belleğe hızlı ve kalıcı bilgi kodlanması” olarak bahsedilmektedir.

Dünyanın bir çok yerinde bu teknikler konusunda sayısız haber ve program da yer almıştır. İngiltere’nin BBC kanalında bu metod hakkında çeşitli haberler ve programlar yayınlanmıştır.

Michael Gruneberg’ün İngiltere’deki “Linkword Languages” kursları; Mr Memory ony Buzan’ın Buzan Center çalışmaları; İngiltere’de yer alan “200 words a day” kursları ve yine Amerika’da ” Unforgettable languages” Unutulmayan Diller olarak bilinen bir eğitim kuruluşunun Almanca, İspanyolca, Fransızca , İtalyanca, Rusça, İbranice, Japonca ; Yunanca ve daha pek çok dili bu tekniklerle öğretmektedir.

Dünya çapında görsel ve yazılı basında da bu metoddan sıkça bahsedilmektedir. Bunlar arasında BBC başta olmak üzere, The Guardian, Newsweek, Daily Mail, La splash Magazines, Sunday Times ve Micro Mart bulunmaktadır.

Sistemin Tarihçesi