YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekiyor?

YDS çok sayıda aday grubun girdiği bir dil tespit sınavıdır. Çok kolay bir sınav olmasa da adaylara psikolojik olarak çok zor bir sınavmış gibi gelmektedir. Diğer tüm sınavlarda olduğu gibi YDS ‘nin de yeter puanı bulunmaktadır. Yanlış yapılan soruların doğru cevaplanan soruları eksiltmediği bir sınav olduğu için hafife alındığı durumlarda da adaylar hayal kırıklığına uğrayabilmektedir.

 

Farklı adaylar için farklı baraj puanları

YDS ’ye giren aday gruplarına göre baraj puanının da değişkenlik göstermektedir. Bu sınava giren aday gruplarından başarı koşulu için Doçent adaylarının sınavdan 100 üzerinden en az 65 puan, doktora ve sanatta yeterlilik sınavına başvuracak olan adayların ise en az 55 puan almaları gerekmektedir. Fransızca, Almanca ve İngilizce dilleri dışında farklı bir yabancı dil sınavı sonucuyla Doçentlik bilim sınavına başvurulmak istenirse Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen bir dil olması koşulu aranır.

 

“Başarı Koşulu” için en az kaç puan gerekiyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavı’nda 100 üzerinden 65 almanız durumunda başarı koşulunu sağlamış olursunuz. Toplam 80 sorudan oluşan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavı’nda adayların dil bilgisi, cümle anlama kabiliyetleri, kelime bilgilerinin yanı sıra paragraf ve kompozisyon anlama başarılarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. YDS sadece gramer bilgisi ya da sadece kelime bilgisine dayanmadan, sınava girilen yabancı dilin tümüyle kapsayan alan sınav soruları çerçevesinde yapılmaktadır.

.

YDS’de yanlışlar doğrularınızı götürmez

 

YDS ‘de diğer sınav sistemlerinin aksine doğru cevaplanan soruları yanlış cevaplar etkilemez. Sınava giren adaylar doğru cevapladıkları her soru için 1.25 Puan kazanırlar. Yanlış cevap verilen soruların mevcut puanı düşürmemesi bir avantaj olarak görünse de sınava giren adaylar için yüksek puanlar almak düşünüldüğü kadar kolay gerçekleşmemektedir.

 

 

Planlı ve disiplinli çalışanlar kazanıyor

YDS ‘de istediğimiz puanlara ulaşabilmemiz için öncelikle yeterli ve düzgün kaynaklara ihtiyacımız var. Doğru kaynaktan planlı ve disiplinli çalışarak istediğimiz puanlara mümkün. Öğrenilen bilgiler için deneme sınavlarına girmeli, çalışma sırasında ve sonrasında sık sık pratikler yaparak öğrendiklerimizi pekiştirmeliyiz.

 

YDS için hazırlanan setlerimizi incelemeyi unutmayın.

YDS Eğitim Setini İncele

 

 

 

YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekiyor?