YDS yılın iki döneminde gerçekleştirilir.

İlkbahar döneminde: Korece, Macarca, Rusça, Rumence, Portekizce, Sırpça, Ukraynaca, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonya, Lehçe ve Yunanca dillerinde sınavlar yapılır.

Sonbahar döneminde: İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde sınavlar yapılır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına giren adayların yanıtlaması gereken toplam 80 soru vardır. Adaylara 80 soru için 150 dakika süre verilir. YDS ‘de başarılı olmak için iyi bir dil eğitimin yanı sıra sınava hazırlık sürecinin de verimli geçmiş olması gerekiyor. Doğru kaynaklarla planlı ve bilinçli şekilde yapılan çalışmalar adaylara sınavlarda önemli avantajlar sağlıyor.

Peki adayların çoğu zaman zorlandığı YDS ‘de ne soruluyor? Sınavda temel olarak bilmeniz gerekenlerin önemli olaranlarını başlıklar halinde topladık:

 

1.Gramer (Dilbilgisi) konuları

gramer bilgisi

Sadece İngilizcede değil tüm farklı yabancı dillerde girilen sınavlarda gramer’in önemi büyüktür. Gramer bilginiz ne kadar iyi seviyedeyse soruları o kadar kolay ve hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz. Gramer soru çözme hızınızı doğrudan etkiler.

 

2. Kelime bilgisine dayalı sorular

kelime bilgisi

Ne kadar çok kelime biliyorsanız sorular sizin için daha anlaşılır olacaktır. Sınavda yoğun olarak kelime bilgisine yönelik sorular gelmektedir. Birebir kelime soruları olduğu gibi diğer sorular için yine kelime bilgisi çok önemlidir.

.

3. Cümle bilgisinin önemi büyük

cümle bilgisi

Kelime bilgisi ve gramer dışında bunu cümle olarak anlamlandırma bir o kadar önemlidir. Farklı kalıplarla karşınıza çıkacak sorular aslında sizin cümle bilginizi de ölçmüş oluyor. Cümle çeşitliliğin fazla olması ve sizi yanıltmaya dönük cevapları yakalarsanız diğer adaylara göre daha başarılı bir sınav sonucu elde edebilirsiniz.

 

4. Anlama kabiliyetini ölçen sorular

anlama kabilyeti

YDS soruları kelime ve cümle bilgileri kadar bunları bir bütün olarak kullanabilme kabiliyetinizi de ölçmeye çalışır. Sınavda karşınıza çıkan soruların önemli bir çoğunluğu uzun paragraflardan oluştuğu için cümleler arası anlam bütünlüğü ön plana çıkar. Cümleleri anlamak kelime bilgisine dayalı olsa da paragrafı tam olarak anlayabilmek sınavdaki başarınızı belirleyecektir.

YDS için soru çeşitlendirmesi genel olarak bu dört ana unsurla yapılır. Sınav öncesi hazırlığın verimliliğin yüksek olması için planlı çalışmanız gerektiğini unutmayın. Yukarıda belirttiğimiz unsurların hepsine aynı önemi verirseniz başarıya ulaşmak düşündüğünüzden daha kolay olacaktır.

Sınava katılacak tüm adaylara başarılar dileriz.

YDS ‘de Ne Sorulur ?