YDS ‘ye Nasıl Başvurulur?

Her sınavda olduğu gibi Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı da adaylardan belirli koşulları aramaktadır. Sınava giriş ve başvuru tarihleri her sene değişiyor olsa da ÖSYM’nin resmi sitesinden takip etmek mümkün. 2016 yılında yapılan son YDS sınavı ise 27 Mart 2016 tarihinde gerçekleşmişti. Bu son sınavın başvuru tarihleri ise 3-15 Şubat 2016 tarihinde yapılmıştı. 2017 YDS sınavının (İlkbahar Dönemi) yine Mart ayında yapılacağı öngörülüyor.

 

Başvurular internet aracılığıyla yapılabiliyor

YDS ‘ye girecek adaylar başvuru işlemlerini isteğe bağlı olarak başvuru merkezleri dışında ÖSYM’nin resmi sitesi osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilecek. Yine aynı site üzerinden YDS kılavuzu ve YDS aday başvuru formuna ulaşabilmek mümkün olacak.

 

YDS adaylarına kılavuzlar dağıtılmayacak veya satış yoluyla temin edilmeyecektir. Adayın sınava başvuru yapabilmesi için eğitim bilgisini bildirme zorunluluğu yoktur. ÖSYM tarafından yapılan sınavlardan herhangi birine son 2 sene içinde başvuruda bulanan adaylar 2017 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na girebilir.

 

Adaylar sınav ve ilkbahar dönemi başvurularını “başvuru merkezleri” aracılığıyla yapmak zorundadırlar. Yabancı uyruğa sahip adaylarda sınav başvurularını yine başvuru merkezleri aracılığıyla ek bir işlem gerekmeksizin yapabilirler. Uzmanlar internet üzerinden yapılan bireysel sınav başvurularında bilgi alanları doldurulurken dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunarak, bilgilerin yanlış veya eksik olmaması gerektiğini söylüyor.

 

Başvuru yapacaklar, bu yazıya dikkat

yds başvurusu nasıl yapılır

İnternetten başvurunun gerçekleştirilmesinin hemen ardından ‘’Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir’’ uyarısını görüyorsanız başvuru işleminiz sorunsuz şekilde tamamlanmıştır. Sınav başvurusunun yapıldığını gösteren belgelerin çıktısı alınarak sınav gününe kadar saklanmalıdır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit sınavına (YDS) başvuruda bulunduğu halde ÖSYM’nin belirttiği sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları sistemden silinerek geçersiz sayılacaktır.

 

Tüm bilgilerinizi eksiksiz girmelisiniz

Sınava girecek adaylar sağlık durumları, adres bilgileri, eğitim durumları ve iletişim bilgileri gibi konularda değişiklik olması halinde mutlaka bu değişiklikleri düzeltmelidirler. Engelli adaylardan ÖSYM sitesi aracılığıyla başvuru yapacak olanlar sağlık/engel bilgisi formunu, sağlık raporunun bir nüshası ve adayın başvuru kayıt bilgileri fotokopi olarak ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Engelli adayların bu başvuruları veya değişiklik talepleri başvuru süresi içinde ÖSYM’ye bildirilmiş olmalıdır.

2017 YDS başvuruları tarihleri belli olduğunda ÖSYM’nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

YDS ‘ye Nasıl Başvurulur ?